Енергозберігаючі лампи

Інформацію додано: 2012-10-16 04:03:38

Енергозберігаючі лампи

Тенденція до енергозбереження, що захопила увагу всього світу, не обійшла стороною і Росію. Почасти цим можна пояснити зростаючу популярність використання енергозберігаючих ламп у нашій країні. Чи є економія електроенергії єдиною характеристикою, яка відрізняє енергозберігаючі лампи від традиційних ламп розжарювання, і на що слід звертати увагу при купівлі енергозберігаючих ламп? Щоб допомогти споживачеві розібратися в даних питаннях, спочатку варто сказати про те, як влаштована енергозберігаюча лампа.

Енергозберігаюча лампа складається з 3 основних компонентів: цоколя, люминисцентной лампи та електронного блоку.

Цоколь призначений для підключення лампи до мережі.

Електронний блок (ЕПРА: електронний пускорегулювальний апарат) забезпечує запалювання (пуск) і подальше горіння люмінесцентної лампи. ЕПРА перетворює мережеве напруга 220В в напругу, необхідне для роботи люмінесцентної лампи. Завдяки ЕПРА енергозберігаюча лампа запалюється без мерехтіння і працює без миготіння властивого звичайним люмінесцентним лампам.

Люмінісцентна лампа наповнена парами ртуті і інертним газом (аргоном), а її внутрішні стінки покриті люмінофорним покриттям. Під дією високої напруги в лампі відбувається рух електронів. Зіткнення електронів з атомами ртуті утворює невидиме ультрафіолетове випромінювання, яке, проходячи через люмінофор, перетвориться у видиме світло

Завдяки механізму дії енергозберігаючих ламп вдається домогтися зниження споживання електроенергії на 80% в порівнянні з лампами розжарювання при аналогічному світловому потоці.

Крім зниженого споживання світлової енергії енергозберігаючі лампи виділяють менше тепла, ніж лампи розжарювання. Незначне тепловиділення дозволяє використовувати компактні люмінесцентні лампи великої потужності в крихких бра, світильниках і люстрах, в яких від ламп розжарювання з високою температурою нагріву може оплавлятися пластмасова частина патрона, або сам провід.

Найбільш часта причина виходу з ладу лампи розжарювання – перегоряння нитки розжарення. Механізм роботи енергозберігаючої лампи дозволяє уникнути цієї проблеми, завдяки чому вони мають більш тривалий термін служби. Термін служби енергозберігаючої лампи коливається від 6000 до 12000 годин (як правило, тривалість терміну служби вказується виробником на упаковці товару) і перевищує термін використання лампи розжарювання в 6 – 15 разів. Завдяки цьому полегшується використання енергозберігаючих ламп у важкодоступних місцях (наприклад, якщо в приміщенні високі стелі).

Ще одна перевага енергозберігаючих ламп пояснюється тим, що площа поверхні люмінесцентної лампи більше, ніж площа поверхні спіралі розжарювання. Завдяки цьому світло розподіляється м'якше, рівномірніше, ніж у лампи розжарювання. Це легко продемонструвати на наступному прикладі: якщо ви вставляєте в люстру звичайну лампу розжарювання, то по стінах кімнати будуть видні різкі тіні від плафонів, а при використанні компактної енергозберігаючої лампи тіні не такі різкі. Через більш рівномірного розподіл світла енергозберігаючі лампи знижують стомлюваність людського ока.

Остання характеристика, вигідно відрізняє енергозберігаючі лампи від традиційних, полягає в тому, що енергозберігаючі лампи можуть мати різну колірну температуру, яка визначає колір лампи. Енергозберігаючі лампи можуть мати наступні колірні температури 2700 К – М'який білий світ, 4200 К – Денне світло, 6400 К – Холодний білий світло (колірна температура виміряється градусами за шкалою Кельвіна). Чим нижче колірна температура, тим ближче колір до червоного, чим вище – тим ближче до синього. Таким чином, споживач отримує можливість збагатити колірну гаму приміщення.

Підводячи підсумки порівняння енергозберігаючих ламп з традиційними лампами розжарювання, можна відзначити, що енергозберігаючі лампи мають наступні вигідні відмінності:

Незначне тепловиділення, що дозволяє використовувати компактні люмінесцентні лампи великої потужності в крихких бра, світильниках, люстрах;

Економія електроенергії до 80% при такій же світловий віддачі;

Тривалий термін служби, який перевищує термін використання лампи розжарювання в 6 -15 разів;

М'яке, більш рівномірний розподіл світла;

Можливість створювати світло різного спектрального складу: теплий, денний, холодний.

Визначившись з відзнаками енергозберігаючих ламп від традиційних ламп розжарювання, перейдемо до відповіді на питання про те, на що важливо звертати увагу при купівлі енергозберігаючих ламп.

Хоча останнім часом стали з'являтися енергозберігаючі лампи практично однакові за розміром зі звичайними лампами розжарювання, майже всі енергозберігаючі лампи більші за розмірами, ніж лампи розжарювання. Тому треба звертати увагу на те, щоб лампа помістилася у вашу люстру або світильник.

Люмінесцентна лампа буває U-подібного виду і у вигляді спіралі, причому спіралеподібні лампи трохи менше за габаритами U-подібних ламп такої ж потужності (їх довжина менше). Форма ніяк не позначається на роботі лампи, проте спіралеподібні лампи в більшості випадків коштують дорожче, тому що вони більш складні у виробництві.

Енергозберігаючі лампи розрізняються за своєю потужності (від 3 до 85 Ватт): чим потужніший лампа – тим яскравіше світить, але тим більше споживає електроенергії. Тому звертайте увагу при купівлі лампи на її потужність.

Також при покупці варто мати на увазі, що існує два основних види цоколів: E27 (застосовується практично у всіх стельових люстрах) і E14 (трохи менше за розміром, ніж E27, застосовується в невеликих світильниках, настінних бра). Вибирайте лампу з тим цоколем, який підходить для вашого світильника або люстри.

При виборі також варто врахувати термін служби лампи. Якщо з яких-небудь причин установка лампи утруднена, варто вибрати лампу з максимально довгим терміном служби, щоб як можна рідше здійснювати процедуру її переустановки.

Останнє, що ми вам порадимо врахувати при виборі енергозберігаючої лампи – це її колірна температура. Уявіть, який колір найбільше влаштує вас в приміщенні, в якому ви маєте намір встановити лампу, і, відштовхуючись від цього, виберіть лампу з колірною температурою 2700, 4200 або 6400 градусів Кельвіна.

Таким чином, при купівлі енергозберігаючої лампи звертайте увагу на:

габаритні розміри,

форму лампи,

потужність лампи,

тип цоколя,

колірну температуру,

термін служби лампи.

Враховуючи вищеперелічені параметри, ви зможете вибрати таку лампу, яка максимально задовольнить ваші потреби.