Захист від перебоїв електроживлення

Інформацію додано: 2012-10-16 04:05:18

Не секрет, що електричні мережі в багатьох регіонах далекі від ідеалу. Підвищена або знижена напруга, раптове відключення - це ті проблеми, з якими споживач знайомий уже давно. Комп'ютери, аудіо-відеосистеми, телевізори, багато моделей побутової техніки, які обладнані мікропроцесорами, можуть не тільки давати збої в роботі, але й стати непридатними у результаті аномалій електроживлення. Спеціальні дослідження показали, що звичайний комп'ютер випробовує вплив понад 120 різних аномалій у мережі електроживлення. Наслідки від цих впливів - від простого зависання клавіатури й прискореного зношування електронних компонентів до згоряння материнської плати й втрати важливих даних, вартість яких у багато разів може перевищити вартість самого комп'ютера.

Раптове відключення електроенергії небезпечне не тільки для комп'ютера, але й для звичайного телевізора, відеомагнітофона, холодильника й т.д., тому що будь-яке відключення супроводжується кидком напруги й струму (імпульсна перешкода). Багато хто чув про згорілу у результаті відключення електрики техніку.

Проблема електроживлення є глобальною світовою проблемою. Кажуть, що користувачі комп'ютерів діляться на 2 категорії: ті, хто втратив інформацію в результаті збою електроживлення, і ті, на кого це ще очікує. На жаль, те ж саме можна сказати про власників теле-відео-аудіотехніку, число яких поки перевищує користувачів комп'ютерів. У багатьох країнах для захисту електроживлення застосовуються мережеві фільтри, стабілізатори напруги, автоматичні вимикачі підвищеної напруги.

Перші мережеві фільтри, як засіб захисту, з'явилися у військових уже кілька десятиліть назад. Вони забезпечували вимоги по надійності, що ставились до армійської електроніки.

Перші мережеві фільтри були випущені в 90і роки. У той час вони були не меншою екзотикою, ніж персональні комп'ютери. Що таке "мережевий фільтр" знало лише вузьке коло "просунутих" компьютерщиків. Слідом за комп'ютерним ринком "проблема якості електроживлення" нагадала про себе власникам аудіо-, відеотехніки - дорогі пристрої виявилися беззахисними перед електромережею.

Мережні фільтри стали недорогим і ефективним засобом захисту від аномалій електромережі, найпоширенішими з яких є імпульси напруги. Вони проходять по мережі через аварійне відключення електроживлення або удару блискавки поблизу зовнішнього кабелю. Імпульси напруги при тривалості від наносекунд до мікросекунд можуть досягати амплітуди до декількох тисяч вольтів! Імпульси становлять серйозну небезпеку для мікропроцесорів і інших електронних компонентів.

Як захиститися?

Необхідний мережевий фільтр. Здатність придушення імпульсних перешкод указується в технічних характеристиках:

  • Максимальна енергія, що розсіюється (джоулі). Чим вона більша, тим кращий захист, тим менше енергії імпульсу пройде на апаратуру.
  • Ступінь придушення напруги імпульсної перешкоди - це відношення амплітуди вхідної до вихідної напруги. Чим більше це відношення, тим краще фільтр.

Високочастотна перешкода.

Причиною ВЧ-перешкод (радіоперешкоди, шуми) є, як правило, робота електромеханічного устаткування, електротранспорту або ліфтів. ВЧ-перешкоди мають високу проникаючу здатність. Найбільш чутлива до неї відтворюючі апаратура, зокрема, комп'ютер.

Як захиститися?

Мережеві фільтри, що містять ємнісний або індуктивно-ємнісний фільтр. Технічні характеристики містять відомості про придушення ВЧ-перешкод. Чим більше це відношення, тим кращий мережний фільтр.

Знижена напруга

Найпоширеніша аномалія електроживлення. Вона становить не менш 87% від загальної частки різних неполадок з електроживленням. Найпоширеніша причина зниженої напруги - дефіцит електроенергії, що особливо типово для зимових місяців. Тривала робота електроніки в умовах зниженої напруги приводить до прискореного зношування компонентів, а в окремих випадках можлива не тільки серйозна поломка, але й загоряння пристрою.

Як захиститися?

Стабілізатори напруги забезпечують більше високий рівень захисту в порівнянні з мережевими фільтрами. Вони вирівнюють мережеву напругу до нормального рівня (220+/- 5%) і завдяки вбудованому мережевому фільтру забезпечують придушення ВЧ- і імпульсної перешкоди.

Підвищена напруга.

Дуже часто це - наслідок аварійного стану проводки в будинках. "Обгорання нуля" відбувається в результаті від'єднання загального нульового проводу, коли сусідні фази виявляються під напругою 380В. Нерідко небезпечна висока напруга виникає в мережі через неправильну комутацію проводів. Висока напруга приводить до необоротних наслідків для апаратур. Висока ймовірність пожежі.

Як захиститися?

При виникненні небезпечного рівня напруги, близького до 380 В, мережеві фільтри, як правило, захищають навантаження, але згоряють самі. Більше ефективний захист забезпечує автоматичний вимикач підвищеної напруги. При виникненні в мережі напруги понад 255В він "м'яко" відключить навантаження від мережі.