Як вибрати стабілізатор напруги

Інформацію додано: 2012-10-16 05:19:12

1. Трифазний або однофазний?

      Якщо у Вас однофазна мережа, то вибір очевидний.

      Якщо мережа - трифазна. При наявності хоча б одного трифазного споживача необхідний трифазний стабілізатор. За умови, що все навантаження однофазне можна використовувати три однофазних стабілізатора. Переваги такого варіанту полягають у меншій вартості і можливості обійти особливість трифазних стабілізаторів, а саме відключення всього пристрою при зникненні напруги на одній з фаз (за будь-яких причин).

2. Як розрахувати необхідну потужність?

      Стабілізатор можна встановлювати для стабілізації напруги, як окремо взятого обладнання, так і всього об'єкта в цілому. Це залежить від конкретних вимог і можливостей.

      Щоб зробити вибір моделі стабілізатора напруги за критерієм необхідної потужності, потрібно розрахувати сумарну потужність, споживану навантаженням.

      Потужність, споживану конкретним пристроєм, можна довідатися з паспорта або інструкції з експлуатації. Іноді споживана потужність разом з напругою живлення і частотою мережі вказується на задній стінці приладу або пристрою.

      При підрахунку потужності, споживаної пристроєм, слід враховувати так звану повну потужність. Повна потужність - це вся потужність, споживана електроприладом, вона складається з активної потужності і реактивної потужності, в залежності від типу навантаження. Активна потужність завжди вказується у ватах (Вт), повна - в вольт-амперах (ВА). Пристрої - споживачі електроенергії найчастіше мають як активну, так і реактивну складові навантаження.

      Активне навантаження. У цього виду навантаження вся споживана електроенергія перетворюється в інші види енергії (теплову, світлову і т. п.). У деяких пристроїв ця складова є основною. Приклади - лампи розжарювання, обігрівачі, електроплити, праски і т. п. Якщо їх зазначена споживана потужність складає 1 кВт, для їх живлення досить стабілізатора потужністю 1кВА.

      Реактивні навантаження. Всі інші. Вони, у свою чергу, поділяються на індуктивні та ємнісні. Приклад - пристрої, що містять електродвигун, електронна, побутова техніка. Повна потужність у вольт-амперах і активна потужність у ватах пов'язані між собою коефіцієнтом COS j. На приладах, які мають реактивну складову навантаження, часто вказують їх активну споживану потужність у ватах і COS j. Щоб підрахувати повну потужність у ВА, потрібно активну потужність у Вт розділити на COS j. Наприклад: якщо на дрилі вказано 600 Вт і COS j = 0,6 - це означає, що насправді споживана інструментом повна потужність буде дорівнює 600 / 0,6 = 1000 ВА. Якщо COS j не вказано, для грубого розрахунку активну потужність можна розділити на 0,7.

      Високі пускові струми. Будь-який електродвигун у момент включення споживає енергії у декілька разів більше, ніж у штатному режимі. У випадку, коли до складу навантаження входить електродвигун, який є основним споживачем у даному пристрої (наприклад, заглибний насос, холодильник), його паспортну споживану потужність необхідно помножити мінімум на 3, щоб уникнути перевантаження стабілізатора в момент включення пристрою.

      Рекомендується вибирати модель стабілізатора з 20% запасом від споживаної потужності навантаження. По-перше, Ви забезпечите економний режим роботи стабілізатора, тим самим, збільшивши його термін служби. По-друге, створите собі резерв потужності для підключення нового обладнання.

3. Яка повинна бути точність стабілізації?

      Для вибору точності стабілізації необхідно визначити діапазон напруг, допустимих для живлення апаратури, що захищається стабілізатором напруги. Щоб дізнатися параметри електроживлення Вашої апаратури, зверніться до інструкції з експлуатації або в сервісний центр її виробника. Нижче наведені зразкові рекомендації з підбору стабілізатора для типової апаратури.

  • Для живлення складної медичної апаратури і точних вимірювальних приладів бажаний стабілізатор напруги з точністю до 3%.
  • Освітлювальну апаратуру (люстри, прожектори, софіти і т.п.) рекомендується підключати через стабілізатор з точністю не менше 3%. Чим вище точність стабілізації, тим менше розкид вихідної напруги, і відповідно, менше видима зміна інтенсивності світла при різких скачках вхідної напруги.
  • Електроживлення більшості побутових приладів і апаратури можна здійснювати напругою 220±5-7%.